Trest pre Milana Mazureka polarizuje verejnú mienku

Finančný trest 5000 eur  dostal Milan Mazurek za svoje slová v rádiu Frontinus.

V relácii Debata na telefón tento poslanec za Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko vyjadril svoj nesúhlas s vynaložením značných finančných prostriedkov na výstavbu bytov pre ľudí z tzv. marginalizovaných komunít.

Milan Mazurek sa chystá podať voči trestnému rozkazu odpor  a tak zákonite príde k súdnemu procesu, ktorý aktivizuje verejnú mienku až v príliš bolestivom mieste.

Výstavba bytov pre tzv. marginalizované komunity  je zložitá téma, ktorá navyše v spoločnosti silne rezonuje,

ilustračné foto, zdroj Pixabay

Na jednej strane sú tu osudy ľudí, hlavne detí, ktoré vyrastajú v hygienicky závadnom prostredí chatrčí  nelegálnych osád.

Na druhej strane sú tu už 2 generácie pracujúcich ľudí, pre ktorých je vlastné bývanie celoživotnou traumou.

Ide o mladých ľudí, ktorým nie je pri dnešných cenách nehnuteľností umožnené sa osamostatniť od rodičov, o tých čo sa bez šance na vlastné bývanie pretĺkajú po drahých a neistých prenájmoch, o tých, ktorým balvan hypotéky ničí život, rodinné vzťahy, berie im možnosť mať deti.

Problém získať vlastné bývanie vyhnal a vyháňa množstvo schopných mladých ľudí za hranice.

ilustračné foto, zdroj Pixabay

Rozsiahla skupina obyvateľov ohľadom prideľovania bytov zažíva  pocit nespravodlivosti. Vidia, že niekto od štátu strechu nad hlavou dostáva a oni osobne nie.  Pre nich má systém len dane, za ktoré dostane byt niekto iný.

Zásah represívnych orgánov štátnej moci voči Milanovi Mazurekovi je nešťastný nielen v tom, že potláča slobodu slova.

Diskusie o oprávnenosti výstavby bytov pre tzv. neprispôsobivých spoluobčanov ním nezmiznú, skôr naopak. Len sa presunú do ilegality a zradikalizujú. Systém opäť u mnohých občanov  stratí kredit, keďže  ich pocit krivdy sa týmto dostáva mimo zákon.

Nezdá sa mi, že by vyjadrenie Milana Mazureka v rádiu Frontinus mohlo vzbudiť nenávisť voči Rómom ako takým. To skôr tento trestný rozkaz, plus následný súdny proces, majú v tomto smere oveľa väčší potenciál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *