Trenčín – platené parkovanie sa rozširuje do veľkej časti mesta.

Zajtra majú občania mesta Trenčín neveselé zhromaždenie.

Mestská samospráva sa obyvateľom mesta a jeho návštevníkom snaží „napariť“ poplatok za parkovanie motorového vozidla už pomerne v rozsiahlych častiach mesta. Neskôr má byť spoplatené parkovanie v celom meste, včítane veľkých sídlisk.

TNparkovanieTotal
V materiáli realizácia parkovacej politiky mesta Trenčín z roku 2015 sa rieši prakticky celé mesto. zdroj: www,trencin.sk

 

Ceny sú uvádzané pre občana nepodnikateľa, zátvorke cena pre živnostníka.

Typ karty 1. vozidlo na byt2.vozidlo na byt3 (a každé ďalšie) vozidlo na byt
„Rezident pásma“ – t.j. parkovanie v jednej časti mesta (sídlisko) 30 Eur
(50 Eur)
60 Eur (100 Eur)180 Eur
(300 Eur)
„Rezident mesta“ – (všetky pásma okrem centrálnych pásiem A, B)90 Eur (150 Eur)180 Eur (300 Eur)360 Eur
(900 Eur)
„Abonent mesta“: (občan s trvalým pobytom mimo Trenčína)180 Eur
(360 Eur)
180 Eur
(360 Eur)
180 Eur
(360 Eur)

Cenník parkovného v jednotlivých zónach, základná hodinová sadzba (parkovanie pre tých čo kartu nevlastnia)

Pásmo A,B (centrálna zóna)     1 Eur /hodina alt. 9,00 Eur deň

Pásmo C,G                                0,60 Eur /hodina alt. 5,40 Eur deň

Pásmo D,H (okrajové časti)      0,30 Eur /hodina alt. 3,00 Eur deň

Je možné získať aj iné typy kariet:

Návšteva 1 pásma do 5 dní stojí 7 Eur.

Ak ste poslanec, mestského zastupiteľstva, tak vás poslanecká parkovacia karta vyjde na 50 €, pričom táto karta sa nepočíta za auto v byte. Zodpovedá karte „Rezident mesta“ s tým rozdielom, že platí aj pre pásmo A,B  (centrálna zóna).

Sumy to naozaj nie sú malé. Mať 2 autá „v byte“ je dnes nie prepych, ale v mnohých prípadoch existenčná nutnosť, kedy sa človek bez auta do zamestnania nedostane. Rezident pásma je typ karty naozaj na posmech, každý z času na čas potrebuje ísť autom do inej časti mesta.

Rodina s dvomi autami si následne v nemalej časti Trenčína môže odložiť na túto novú „daň“ 270 Eur a živnostník potrebuje zarobiť si navyše 450 Eur. Iste, ten môže si ich dať do nákladov, ale to nič nemení na veci, že ich najprv musí zarobiť.

Študent študujúci na „Dubčeka“ bývajúci na priváte v tých lokalitách, ak má nejaké to auto, si môže zo svojho študentského rozpočtu odpísať 180 Eur.

TrencinZony
pripravované VZN sa týka týchto častí mesta zdroj: www,trencin.sk

A tak môžeme prípad od prípadu pokračovať až po problémy, ktoré toto prinesie bežným návštevníkom mesta, posielať sms či hľadať najbližší parkovací automat, odhadnúť vopred čas, koľko sa v TN plánujú zdržať.

Pritom Tí návštevníci nejdú do predmetných lokalít Trenčína si odstaviť auto, pretože im v ich bydlisku zavadzia.

Idú tam z času na čas pracovne, pozrieť rodinu či známych, na nákup či posedenie.

Samozrejme chápem, že takmer všetky mestské samosprávy majú rozpočtové problémy. Viem, že rozpočty miest a obcí sú na tom v mnohých prípadoch v princípe rovnako ako rozpočty bežných slovenských rodín.

Napriek tomu nevidím dnes už priestor na ďalšie zaťažovanie občana novými daňami a poplatkami. Väčšina Slovákov žije od výplaty k výplate a každým novým poplatkom, novou daňou dostávame celé rodiny naozaj postupne do chudoby . Hovorí sa, že kde nič nie je, tam ani smrť neberie.

Pokladám za vhodné aby zastupiteľstvo a primátor mesta Trenčín ešte raz dôkladne zvážili, či tento plánovaný krok je naozaj v záujme obyvateľov mesta Trenčín a ľudí, ktorí Trenčín navštevujú. Novospoplatnené lokality naozaj nie sú centrom a už vôbec nie historickým centrom mesta.

Z pohľadu rovnosti občanov by bolo vhodné odstrániť typ karty Poslanec MsZ. Ak majú dôsledky tohto nariadenia znášať obyvatelia Trenčína a jeho návštevníci, tak všetci rovnakým dielom.

Samozrejme, že ja som kandidoval za poslanca nie preto aby som len kritizoval kroky miestnej samosprávy. Na svojom mieste sa budem snažiť pôsobiť tak, aby parlament neprijímal zákony zbytočne zaťažujúce verejné financie. Postupne je nutné nastaviť veci tak, aby sa z verejnými zdrojmi pracovalo naozaj efektívne.

Potom viac peňazí zostane na mestá a obce a tie nebudú nútené zdierať svojich občanov.

Zdrojov na Slovensku je dosť, stačí nimi len neplytvať a nekradnúť.

Pracovné povinnosti (zasadnutie parlamentu) mi nedovoľujú prísť utorok 26.apríla 2016 o 17.30 hod na stretnutie s verejnosťou, ktoré k tejto téme zvolali predstavitelia mesta Trenčín. O ďalší vývoj tejto veci sa však budem zaujímať.

StanoDrobnyNRSR1Stanislav Drobný

poslanec NR SR

 

One thought on “Trenčín – platené parkovanie sa rozširuje do veľkej časti mesta.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *