Smrť Tomáša ako dôsledok stavu systému na Slovensku.

zastrelenie Tomáša vyvolalo v spoločnosti vlnu súcitu s obeťou (zdroj soc. sieť FB)

ilustrčné foto (zdroj Flickr.com)

Na začiatku smutnej udalosti bol vodič. Ten neuposlúchol pokyn motorizovanej hliadky Polície na zastavenie a začal s autom hliadke unikať.  Svoj, samozrejme neospravedlniteľný, dôvod na to mal, pretože to čo nemal, bolo oprávnenie viesť motorové vozidlo.

Hliadka počas prenasledovania unikajúceho vozidla, po pár výstreloch do vzduchu, zahájila streľbu priamo na auto.

Za tú streľbu zaplatil životom, podľa všetkého naozaj nevinný mladý Tomáš, ktorý spolu so spolujazdcami kričal na vodiča aby zastavil. Iné ako kričať mu zo zadných sedadiel neostávalo, veď predstavme si tú situáciu, keby ktokoľvek z nás bol dobrovoľne, či nedobrovoľne v unikajúcom aute.

Lucia Kurilovská (Foto Wikipedia, autor Bratislavská župa from Bratislava, Slovakia)

Rektorke Akadémie policajného zboru Lucii Kurilovskej sa z dostupných informácií zdá, že ohľadom zastrelenia Tomáša je všetko v poriadku, teda v súlade zo zákonom (1:40 videa) .

Tak tu som iného názoru. Pokiaľ naše médiá, mimovládky aj politici sa vedia pohoršovať nad smrťou islamskej rodiny v Aleppe, ktorú zabila ruská bomba, pričom vo vedľajšom dome mali islamisti reaktívny kanón, tak je úplne prirodzené, že my tu na Slovensku nemienime akceptovať takéto „collateral damage“ pri zastavovaní vozidla s teenagermi.

SU 34 odpaľuje strelu nad Sýriou (foto: YouTube)

Lenže obrátiť svoj hnev len na nešťastného strelca by bolo nepochopením situácie, rovnako ako v spomínanom prípade z Aleppe by nebolo správne sa hnevať na ruského pilota.

Smrť Tomáša je predovšetkým dôsledkom dehumanizácie pôsobenia represívnych zložiek štátu. Je dôsledkom procesu, ktoré naštartovali tzv. systémové politické strany (koaličné aj opozičné) po voľbách v marci 2016 v mene boja proti Kotlebovi.

Občan je dnes pre tzv. systémové a „eurohodnotové“ strany naozaj len platca daní, inak je im  ukradnutý nielen jeho názor či sloboda ale aj jeho život. Jedine ak občan patrí k niektorej z menšín, vtedy sa oň zaujímajú aspoň mimovládky a Brusel.

Zároveň  sú naozaj biedne aj podmienky v akých  pôsobia neelitné útvary policajného zboru. Nenaplnené stavy mužstva, stav budov a hlavne nemajú k dispozícii vybavenie zodpovedajúce dobe. Naháňať auto s vodičom, ktorý šoféruje vozidlo bez potrebného oprávnenia, predsa nemôže v normálne fungujúcom systéme skončiť zastrelením spolujazdca.

Polícia by mala byť schopná vyhodnotiť stupeň nebezpečia, tu hrozilo, že vodič bez platného oprávnenia docestuje s vozidlom až domov.

A tak v tomto prípade (a nielen v tomto) bolo rozumnejšie vozidlo len z diaľky monitorovať a vziať dotyčného jazdca na zodpovednosť až v cieli cesty. Je tu predpoklad, že ani k tomu riskantnému predbiehaniu, ktorým Polícia snaží odôvodniť streľbu na auto, by nebolo došlo, keby auto bolo sledované z väčšieho odstupu.

vláda dala obrovské zdroje na útvary tzv. politickej polície a tie zdroje potom chýbajú na policajných okresoch a obvodoch (foto: YouTube)

Ale to by samozrejme potom chcelo dobre vybavené veliace stredisko, prieskumný dron na oblohe a tiež chladnú hlavu. Slovenská vláda však prefereruje platovo aj vybavením policajné zložky zamerané proti slobode slova – tzv. ideopolíciu. A tak okresné či obvodné oddelenia Policajného zboru môžu o modernom vybavení len snívať.

ilustračné foto (zdroj: PixaBay)

Tak ako celá udalosť je dôsledkom konania nezodpovedného 19 ročného vodiča, samotná smrť Tomáša je dôsledkom politiky tzv. systémových strán.

Lucii Kurilovskej sa vidí, že všetko čo sa tam stalo, je v súlade so zákonom. A možno aj má pravdu a to je práve ten problém. V najbližších voľbách je  prvom rade potrebné  vymeniť tých, čo takéto zákony tvoria, pokiaľ sa nechceme stretávať čoraz častejšie na pohreboch našich blízkych.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *