Islamistom v Aleppo ostáva už len niekoľko dní.

Jasne to ukazuje mapa postupu vládnych síl za posledných 10 dní.

aleppo battle 7. 12

Priblížiť (zoom)

Mapový podklad: „OpenStreetMap a jeho prispievatelia“ (CC-BY-SA). Línie frontu zdroj:   Map of Syrian Civil war

Na rozdiel od Mosulu, v Aleppo  na začiatku operácie bol  početný stav vládnych vojsk a proti nim stojacich islamistov približne rovnaký,

Islamisti sa nemôžu sťažovať ani na nedostatok výzbroje a výstroje. Tú islamistom z „idlibskej skupiny (tvorí ju hlavne al Kaida) štedro dodával tzv.  demokratický západ a jeho spojenci. A to vrátane moderných systémov TOW.

Islamistický bojovník s protitankovou strelou BGM-71 TOW (foto: Wikipedia)

Sú to ale vládne sily, ktoré za posledné mesiace výrazne zvýšili svoju kvalitu . Aktuálne videá z útokov vládnych obrnených  ukazujú na vysokú profesionalitu. Tanky manévrujú, strieľajú na vopred identifikované ciele a snažia sa čo najviac skrátiť stav, počas ktorého sú vystavené raketám islamistov.

Je to iste aj dielom ruských dôstojníkov, ktorí koordinujú činnosť vládnych vojsk a ruského letectva a zároveň školia sýrskych kolegov.

Efektivita ruského letectva bola dôležitým prvkom postupu vládnych vojsk , ale zďaleka by sama o sebe pri bojoch v mestskej zástavbe nestačila.

Aleppo je novodobý Stalingrad (foto: Wikipedia)

Že „vyspelý západ“ stojí na strane islamistov, na to čitateľ nemusí ísť do Aleppa aby to zistil. Stačí si pozrieť slovenskú „eurohodnotovú“ tlač ako narieka nad  každým neúspechom islamistov a vytešuje sa zo spadnutého „súčka“ z paluby Kuzněcova.

Západná diplomacia si už tradične spomenie na potrebu ochrany civilistov a požaduje prímerie v čase, keď vládne sily dosahujú úspechy. Keď útočia islamisti, vtedy to pre ňu tak zaujímavé nie je.

A tak niet divu, že na západné potmehúdske „mierové“ návrhy ukazuje sýrska vláda a jej spojenci veľkého fakera. Sú nielen až príliš podlé, ale aj okato priehľadné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *