Hlasovanie o návrhu na sfunkčnenie referenda ukáže skutočnú tvár parlamentných strán.

S inštitútom referenda to naozaj nie je v poriadku, keď počas celej histórie súčasnej Slovenskej republiky bolo platné len jedno jediné referendum, a veľké množstvo neplatných. Požiadavka 50% účasti na referende je neúmerne vysoká, aj zo slovenských  volieb ju spĺňajú máloktoré.

Ing. Mgr. Marian Kotleba

Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mariana Kotlebu, Stanislava Drobného, Milana Mazureka, Jána Kecskésa a Martina Kotlebu si kladie za cieľ sfunkčniť na Slovensku referendum ako najvýznamnejší inštitút priamej demokracie.

Bc. Stanislav Drobný

Funkčné referendum naozaj potrebujeme. Napríklad referendum o prijatí alebo neprijatí migračných kvót by vyriešilo mnoho. Aj EU by musela rešpektovať takto vyjadrenú vôľu voličov, musela by uznať, že tlačiť na vládu v Bratislave je už bezpredmetné.

ohľadom kvót na presídlenie migrantov na Slovensko by vláda mala o moc silnejšiu pozíciu voči EU, ak by mohla argumentovať výsledkami referenda Foto: Gémes Sándor/SzomSzed (CC BY-SA 3.0) via Wikimedia

Na nešťastnú 50% podmienku  doplatil v susednom Maďarsku Viktor Orbán. Maďarské referendum o  migračných kvótach bolo neplatné, pretože nedosiahlo predpísanú 50% účasť. Aj keď v  Maďarsku je každému jasné, že výsledky referenda platia, pretože odrážajú mienku väčšiny voličov, EU výsledky právne neplatného referenda ignoruje. A tak EU naďalej tvrdo tlačí na vládu v Budapešti, aby sa podvolila migračným kvótam.

Aký prah pre platnosť referenda navrhujú poslanci za Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko ?

Podľa ich návrhu sa referendum stáva platným, keď sa na ňom zúčastní viac ako polovica z počtu voličov, ktorí boli na posledných parlamentných voľbách.

Tento návrh má v sebe veľkú mieru racionality. Nadpolovičná väčšina poslancov v parlamente je potrebná na schválenie vlády. To znamená, že tí poslanci čo zahlasujú za vládu zastupujú ½ voličov zúčastnených voličov. Ak tá ½ voličov je cez svojich poslancov počtom spôsobilá „zostaviť“ vládu, tak rovnaký počet je spôsobilý na platnosť referenda.

O logickosti a správnosti tohto návrhu niet pochýb. Ako sa k nemu postavia poslanci zo „štandardne demokratických“ strán ? Pokiaľ sú skutočne oddané demokracii, mali by za tento návrh hlasovať všetci ich poslanci. Uvidíme…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *