Ekológia prírode (ne)pomáha

(úvodné foto: Pixabay)

Neviem pochopiť  jednu vec.

Vysoká škola poľnohospodárska vychovala tisíce inžinierov.  A nenašiel sa ani jeden, ktorý by vystúpil v RTVS, teda v televízii, ktorá by mala pravdivo informovať občanov a vysvetlil by  problematiku zelených energií.

Bioplynové stanice, repka, kukurica, slnečnica a štiepka je jeden veľký podvod na prírodu.

Tieto plodiny ničia pôdu a odčerpávajú aj to málo humusu a živín, čo  naše pôdy obsahujú. Chýbajúce živiny sa dopĺňajú chemickými hnojivami, ktoré v konečnom dôsledku devastujú pôdu. Humus sa nedopĺňa, keďže sa nechová dobytok a zelené hnojenie robí málokto.

Azda najväčší problém je v tom, že bioplynová stanica vyrobí menej plynu ako sa spotrebuje na výrobu dusíka,  ktorým sa hnoja rastliny. A to ešte nehovorím o spotrebe nafty a pesticídov. To platí  tak o kukurici, repke či slnečnici.

Bolo by jednoduchšie, lacnejšie a ekologickejšie pestovanie vičenca či ďateliny plazivej z čoho by mali úžitok tak včielky ako aj obyvatelia Slovenska v podobe kvalitného mäsa a aj pôda by si odpočinula.

Štiepka má význam, ak sa štiepkujú dreviny v okolí komunikácií. Ale štiepkovanie bukov, ktoré vyrástli na kameni a v minulosti neťažili pre nízku kvalitu dreva a len plnili funkciu ochranného lesa, dáva našim lesom riadnu ranu pod pás. Neviem, čo robí vláda a štátne orgány, keď im utekajú takéto dôležité fakty a súvislosti.

Vladimír Kopún, Hrádok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *