Článok New York Times o Piešťanoch je viac článkom o New York Times, než o Piešťanoch.

Aspoň vďaka nemu obyvatelia Piešťan vedia, že sa nedá veriť ani slovenskej ani svetovej tlači.

Ako potom veriť týmto médiám, keď opisujú udalosti v Sýrii ,na Ukrajine či v Rusku ?

Aby sme zase neboli príliš kritický voči autorovi článku Rickovi Lymanovi, ten pravdepodobne vychádzal z podkladov, ktoré mu poskytla slovenská dopisovateľka Miroslava Germanová (foto FB).

Ja osobne som nenávistné prejavy voči turistom nevidel a nik mi ani o žiadnych nereferoval.

Iste z času na čas môže dôjsť k situácii, keď turista siahne domácemu na babu, ako o tom spieva Jaromír Nohavica, čo má potom patričné dôsledky. Ale to je vec na celom svete pomerne všedná.

Spomínaná výtržnosť pri kebabe a následný nočný vandalizmus sú občanom mesta vecou známou, aj keď možno už zabudnutou.

Bolo to veľmi nenávistné, „povedal pán Perda, ktorý sa presťahoval na Slovensko z Turecka, keď mal 34 rokov.“ Zápasil s jedným zo zákazníkov. Neskôr v noci sa ten chlap vrátil a rozbil moje okná. „

(zdroj New York Times )

Je to naozaj o neprofesionálnosti, s akou New York Times (NYT) podáva fakty, nie o miestnej realite. Svetovému médiu by sa naozaj nemalo stať, že cituje len jednu stranu konfliktu a vyvodzuje s toho veľké závery.

Ak by sa Miroslava Germanová snažila o udalosti zistiť všetky dostupné info tak by pravdepodobne narazila na Medzičase na môj  vtedajší článok  k tejto téme.

Ak aj nie, alebo by mi neverila , stále je tu vyhlásenie policajnej hovorkyne  Martiny Kredatusovej:

Dvadsaťtriročný muž pod vplyvom alkoholu upozorňoval na správanie osôb na pešej zóne v blízkosti prevádzky kebabu. Nato vyšiel von majiteľ a slovne sa ohradil voči jeho správaniu. Neskôr 23-ročného muža udrel dvakrát do tváre. Napadnutý podal trestné oznámenie, ktoré polícia prijala a okolnosti incidentu preveruje,“

Nezdá sa mi ani popis údajného incidentu v miestnom Tescu, kde mal zúrivý mladý muž obťažovať ženu v nikábe, volať jej meno a vyzývať ju k návratu domov.

Odkiaľ by mladý muž vedel meno ženy v nikábe ? To sa snáď vzájomne predstavili predtým? Alebo z arabskej komunikácie medzi ňou a jej manželom dešifroval jej meno? Celé divné.

Piešťany nám. Slobody – moslimsky odetá žena si necháva zmerať tlak na Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko organizovanou akcii Deň zdravia.

A nebolo by to štandardné médium, ak by pri všetkom zlom nezabudlo spomenúť Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Hovorkyňa mesta Piešťany Eva Bereczová cez New York Times sa pochválila svetu, že vedenie mesta „stoplo“ stretnutie občanov s Marianom Kotlebom.

Čo si v tejto súvislosti o vedení mesta a jeho hovorkyni pomyslel Rick Lyman sa nedozvieme. Ale faktom je, že v USA sa na slobodu slova veľmi dbá. Tam sú bežné aj také zhromaždenia (aj s replikami ríšskych vlajok) , aké i na Slovensku ani nedokážeme predstaviť.

Ďalej hovorkyňu mesta prekvapilo, keď v bazéne zistila, že všetci v tamojšej partii okrem nej sú voliči Mariana Kotlebu. No naozaj svetová udalosť pre svetový denník.

Dnes som sa stretol s občanmi mesta, ktorí boli z takéhoto opisu nášho mesta smutní.

Ale to chce kľud, o týždeň si nik z čitateľov toho článku naň nespomenie.

Evidentne je jasné, že New York Times má svojich čitateľov za volov. Ak by jeden konflikt s rozbitými oknami a jedno nadávanie v Tescu odradiť hostí od návštevy Piešťan, kto by potom chodil do Paríža, Berlína, Nice či Talianska?

To naozaj potenciálni návštevníci Piešťan si predtým tak prelustrujú cieľovú destináciu, že si zistia aj info o Perdeho vytlčených oknách a o piešťanských poslancoch za Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko v parlamente a na základe toho obídu Piešťany? To nech si slávne NYT nechajú pre toho, čo seno žere…

Mne to skôr príde tak, že niekto zo Slovenska si ten článok proste nejakým spôsobom „objednal“, aby ho mohol použiť ako základ pre mediálny  predvolebný útok na ĽSNS. Ale občania Piešťan seno nežerú a ani inde na Slovensku tak nečinia!

Piešťany, Námestie slobody

Výkyv v arabskej návštevnosti Piešťan nespôsobil Marian Kotleba. Prvý otras zaznamenal po vstupe do Schengenu,  mnohým bývalým návštevníkom sa nechcelo podstúpiť náročnejší proces získavania víz ako bol predtým.

Postupom rokov sa z rôznych príčin zhoršovala aj ekonomická situácia bývalých návštevníkov a tak mnohí dnes proste na cestu do Piešťan nemajú. Vidieť to aj na tom, že mnohí arabskí návštevníci mesta dnes šetria na výdavkoch kde sa len dá. Čiastočne je to spôsobené aj všeobecným podražením tovarov a služieb po prijatí Eura.

Občania mesta sa nemajú prečo hanbiť, z „ostudy kabát“ má istá Miroslava s jednou Evou.

Obyvatelia Piešťan si s vysokou pravdepodobnosťou  a z mnohých dôvodov na rok zvolia iného primátora. Ten si dúfam prinesie so sebou lepšiu hovorkyňu.

Tu je otázka, či sa Eva Bereczová dala na takúto frašku vedome alebo ju Miroslava dostala „bez rebríka na povalu“, využijúc jej nižšiu „erudíciu“ v mediálnom svete.

Lebo takto pre verejnosť odkomunikovať život v meste pre akékoľvek médium, to je proste na smiech a lepšie je v tom prípade funkciu hovorcu na meste ani nemať.

Autor článku: Ing. Miroslav Juriš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *