Alternatívne oslavy SNP naše „elity“ asi nepotešia.

Oslavy sa začnú 29. augusta od 14:00 hod. v Uhrovci a budú pokračovať na Jankovom vŕšku.

Ján III. Sobieski sa v súčasnosti stáva neželaným elementom našich dejín. Autor obrazu Alexander Lesser (zdroj: Wikimedia)

Celkovo si myslím,  že keby tzv. „systémoví“ politici nevideli vo výročí Povstania možnosť pôsobiť proti Marianovi Kotlebovi, tak by povstalci boli  v súčasnosti asi rovnako „trpení“ ako Ján III.  Sobieski.

Ten so svojím vojskom zvíťazil v roku 1683 pri Viedni nad tureckou armádou. Čitateľ si možno spomenie, ako slovenská televízia odmietla o udalosti vysielať historický film z dôvodu, že ten film zobrazuje xenofóbne veci (podrobnosti tu…).

Samotný program akcie v Uhrovci (Jankov vŕšok)  má potenciál spôsobiť to, že sa mu tzv. systémoví politici a „eurohodnotové“ médiá budú vyhýbať ako čert krížu.

Slovenské povstanie 1848 – 1849, kpt. Ján Francisci (autor obrazu Peter Michal Bohúň). V súčasnosti sú štúrovci sú pre svoj „nacionalizmus“ terčom mediálnych útokov od tzv. „intelektuálov z bratislavskej kaviarne“

V dobovom oblečení sa predstavia staroslovanské bojové družiny, husitské bojové oddiely, Poľské kráľovstvo a veľké Litovské kniežactvo (Bitka pri Grunwalde),  armáda Srbského kráľovstva (Bitka na Kosovom poli), kozáci,  ruská armáda z napoleonských čias a s nimi georgievská vlajka, štúrovskí dobrovoľníci z roku 1848 , juhoslovanskí partizáni , partizánska brigáda Jána Žižku a dokonca aj tá Červená armáda z čias Veľkej vlasteneckej vojny, ktorej pred pár dňami  „osobnosti“ poškodili pamätník.

A to všetko má prebehnúť v dnešnom  čase, keď naši vládni a spolu s nimi mnohí „systémoví“ opoziční politici nás chcú bez referenda tak tuho primknúť k Nemecku, že viac samostatnosti mala aj tá vojnová (nazývaná tiež prvá) Slovenská republika. A tú médiá a štandardní politici označujú za bábkovú.

viac informácií o akcii je na stránke Slavica

A ako keby toho nebolo dosť, časť akcie bude určená aj Dňu Ústavy. Tým sa akcia stáva nielen oslavou Povstania ale aj oslavou slovenskej štátnosti.

Program osláv je veľmi ambiciózny, uvidíme ako to všetko organizátori zvládnu.

Každopádne niet nad čím váhať, kto to nemá príliš ďaleko, iste mu to za cestu do Uhrovca stojí.

Nakoniec, nedá sa vylúčiť to, že druhý ročník takejto akcie sa už neuskutoční. V súčasnej dobe by ma neprekvapilo, ak by takáto  akcia bola o rok už zakázaná.

Po porážke Povstania museli zbytky povstaleckých jednotiek hľadať úkryt v horách a tam čakať na Červenú armádu. Dúfajme, že vplyvom súčasných trendov v politike nebudú musieť ustúpiť aj z našich dejín, ako to deje Janovi III. Sobieskemu či štúrovcom. Foto: archiv Olgy Bezděkové-Rejtharové, CC BY-SA 4.0,
mapový podklad: „OpenStreetMap a jeho prispievatelia

Autor: Miro Juriš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *