Piešťany: Osadníci zaútočili na záchranárov a nemocnicu!

V piatok 8.  4. 2016 okolo štvrtej hodine popoludní zneli v Piešťanoch policajné a záchranárske sirény. Tie boli predzvesťou udalostí,  ktoré pobúrili aj vystrašili obyvateľov mesta.

Niekoľko  minút pred 16 – tou vyrazila sanitka Rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) do osady v Ratnovciach.

Záchranári  mieste vyhodnotili  stav pacienta vo vysokom veku ako vážny, a tak privolali vozidlo Rýchlej lekárskej pomoci (RLP), ktoré  má na rozdiel od posádky RZP v zostave aj lekára.

Na mieste došlo k napadnutiu minimálne jedného člena tímu RZP a, preto bola na miesto privolaná jednotka polície. Tú tvorili traja muži a jedna žena na dvoch policajných vozidlách.

O pár minút nato smerom na Piešťany vyrazila kolóna dvoch sanitiek a dvoch policajných vozidiel so zapnutými majákmi a sirénami. Hneď za nimi vyrazili autá s obyvateľmi osady.

Kolóna samozrejme zaujala obyvateľov mesta, ktorých bolo v tom čase v uliciach pomerne dosť.

Počas prevozu do nemocnice pacient boj o život prehral. Posádka RLP napriek tomu ešte šla s telom pacienta  na „OAIM“ – oddelenie anesteziógie a intenzívnej medicíny (ARO). Samozrejme ju nasledovali obyvatelia osady.

Posádky  RZP a RLP tak zostali zablokované v priestore medzi OAIM a vstupnými  dverami na OAIM, na ktoré osadníci zaútočili.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Smerovka k oddelenie OAIM

Uniknúť nebolo možné ani druhým východom, pretože ten tiež obliehali obyvatelia osady.

Podľa informácií zo spoľahlivého zdroja, ktorý si praje zostať v anonymite, štvorčlenná policajná jednotka nevedela zjednať poriadok a traja muži a jedna žena pôsobili bezradne. Podľa nášho zdroja  boli vystrašenejší ako samotný personál!

Prítomný personál nemocnice sa dožadoval razantného zásahu a vytlačenia agresívnych spoluobčanov z budovy.  Na to príslušníci polície reagovali s tým, že v tejto situácii nič nemôžu urobiť!

Požiadali o posily, ale tie prišli až o 50 minút.

Počas toho sa spoluobčania v pravidelných intervaloch snažili násilím vykopnúť dvere oddelenia a policajti ich z druhej strany držali.

Príslušníci polície ich spoza dverí neúspešne vyzývali, aby sa rozišli a neblokovali chod nemocnice,  čo tí samozrejme ignorovali.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dvere tentokrát odolali…

Do príchodu policajných posíl, teda približne hodinu, osadníci v Piešťanoch blokovali dve vozidlá rýchlej záchrannej pomoci. Záchranný dispečing medzitým žiadal ich návrat do „služby“, čo však obe posádky v obave o svoju bezpečnosť odmietli.

Samotná činnosť nemocnice bola narušená, pretože personál bol v tejto situácii v ohrození a nemohol sa po priestoroch nemocnice pohybovať podľa potreby. O hluku, ktorý incident sprevádzal, je škoda sa aj zmieňovať, rovnako ako o fajčení v priestoroch, kde je to prísne zakázané.

Po upokojení situácie sa policajná jednotka z nemocnice stiahla napriek žiadostiam personálu, aby na mieste ostala aspoň hliadka.

Netrvalo dlho a po 18-tej hodine navštívila nemocnicu ďalšia, už   menej početná „delegácia“ osadníkov. Tá však narazila na „ostro“ naladenú sestričku, ktorú na rozdiel od príslušníkov policajného zboru rešpektovala a priestor pred OAIM opustila.

Okrem narušenia chodu nemocnice však  výrazne  v meste utrpela povesť Policajného zboru.

Vox populi, vox dei… Udalosti sa pravdaže preberali v neďalekom „šenku“, kde som sa zastavil na kofolu:

„Mne tam pred rokmi dali pokutu za parkovanie, keď som išiel so ženou do nemocnice a teraz tam  všetci tí *** stáli v zákaze a v pohode“, skonštatoval muž v stredných rokoch, očividne svedok udalosti.

„Na toto nám treba tú domobranu, polícia tu nespraví nič…,“ dodáva jedným dychom a pokračuje nepublikovateľnými slovami.

(Debata prirodzene prešla do politiky, spomína sa Kotleba. Ten  získal v meste takmer 10% hlasov).

Tento aktuálny prípad nie je zďaleka prvým tohto typu v miestnej nemocnici. O svojich skúsenostiach s aroganciou neprispôsobivých spoluobčanov v zdravotníckych zariadeniach hovorí nejeden obyvateľ mesta.

Po meste sa  dokonca šíria zvesti, že zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v nemocnici môže viesť k odchodu kvalifikovaného personálu do iných zdravotníckych zariadení alebo aj za hranice Slovenska.

Čo na to kompetentní?

Aktualizácia 10. 4. 2016

Zdá sa, že problémy s obyvateľmi osady týmto neskončili. Túto aktuálnu správu v tejto chvíli ešte nemáme ako overiť z iných zdrojov.

Ratnovce_utok

 

 

7 thoughts on “Piešťany: Osadníci zaútočili na záchranárov a nemocnicu!”

  1. U tejto skupiny obyvatelov-osadníkov by pomohla jedine transplantácia mozgu. Za tie roky čo som na svete bohužial iné riešenie ja osobne nevidím…..

  2. tak sme si ich naucili,uz ani policie sa neboja a nemaju respekt nikde a pred nikym,zradna demokracia,bodaj ju porantalo aj taku demokraciu ,hlavne,ze sa nic nemoze povedat!!!!!!!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *